Modulový systém a jeho rozsah
Vzdelávací program je zostavený do modulovej štruktúry tak, že študent si vyberá z jednotlivých modulov podľa svojho záujmu.
Prvý modul (Modul 1): Základy umeleckých terapií v rozsahu 100 hodín je povinný pre všetkých študentov. Následne si študent podľa svojich preferencií vyberie minimálne jeden ďalší alebo kombináciu viacerých modulov, v ktorých získa hlbšie vedomosti o konkrétnom druhu umeleckej terapie:
Modul 2 : Arteterapia v rozsahu 160 hodín
Modul 3 : Muzikoterapia v rozsahu 160 hodín
Modul4 : Tanečno - pohybová terapia v rozsahu 160 hodín
Modul 5 : Biblioterapia a Dramatoterapia v rozsahu 160 hodín
Podmienky vstupu do vzdelávania
Účasť na vzdelávacom programe je podmienená splnením nasledujúcich povinností, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou prijímacieho procesu a sú povinné pre každého uchádzača:
-
absolvovanie vstupného pohovoru v trvaní 30 minút, zameraného na posúdenie motivácie a osobnostných predpokladov uchádzača, ktorý prebieha online formou s garantom programov a lektormi daného modulu,
-
riadne vyplnenie prihlášky (súčasťou prihlášky je aj nahratie životopisu a motivačného listu),
-
čestné vyhlásenie, že uchádzač sa nelieči na závažné psychiatrické ochorenie - toto vyhlásenie je súčasťou ustanovení Obchodných podmienok, ktoré uchádzač prijíma pri registrácii na kurz.
Požadované vzdelanie a skúsenosti
Uchádzač musí spĺňať nasledujúce podmienky pre zaradenie do vzdelávacieho programu:
-
minimálne vysokoškolské vzdelanie I. stupňa (Bc.),
-
preukázanie vzťahu k zvoleným modulom, napríklad výsledky činnosti, prax, dobrovoľnícke aktivity, absolvované vzdelávanie (v umeleckých terapiách)
Podmienky ukončenia modulu
Aby študent úspešne ukončil modul, je potrebné splniť nasledujúce požiadavky:
-
dochádzka minimálne 80 % z celkového počtu hodín vzdelávania,
-
2 hodiny mentoring s lektorkou modulu - prípadová konzultácia (1 sedenie - 50 minút),
-
2 hodiny sebaskúsenosti - osobná skúsenosť s vybranou umeleckou terapiou,
-
spracovanie záverečnej práce na vybranú tému,
-
písomný/ústny záverečný test s minimálnou úspešnosťou 90 %,
-
video nahrávka a prezentácia s garantom a lektorom, zahŕňajúca prácu s jedným vybraným klientom.
Praktický výstup po vzdelávaní - čo môžem robiť?
Vzdelávanie je koncipované ako forma ďalšieho vzdelávania, ktorá vás obohatí po odbornej stránke a zvýši vaše kompetencie. V prípade, že ste z pomáhajúcej profesie, môžete prvky umeleckých terapií využívať popri svojej profesii (Ak ste napr. sociálny pracovník, môžete prvky arteterapie využívať pri práci s klientmi).
V prípade, že by ste sa chceli stať umeleckými terapeutmi/kami, odporúčame zapísať sa do asociácie príslušnej umeleckej terapie a splniť jej kritériá (napr. asociácia muzikoterapeutov, dramaterapeutov a pod. Kritéria danej asociácie sú najmä prax, supervízie a akreditované vzdelávanie spravidla v rozsahu aspoň 250 hodín, čo naše 2-ročné vzdelávanie spĺňa).